
Santa Cruz BicyclesType: Frameset




Highball Frame
SKU: 68-25258-2-832-0099UPC: 192219458656
$2,199.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Our flagship hardtail XC bike. 29" wheels and a carbon frame designed designed to be a race thoroughbred. When the trail (or the competition) calls for the direct drive efficiency that only a hardtail can offer, the Highball is the choice. It looks straightforward but that belies the high-tech features and design hidden within. This is a modern take on the simple machine that many still choose to put battery acid in their thighs and fire in their lungs in order to conquer something. Whether you're chasing medals, personal demons, or just some riding buddies, this is a hardtail you'll be happy to log long hours upon.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon CC |
| Frame Travel | 0mm |
| Weight | 2.57 lbs (1.17 kg) |
| Wheel Size | 29" |
| Front Spacing | 100mm |
| Rear Spacing | 0mm |
| Bottom Bracket Shell | BSA threaded |
| Seat Post Diameter | 27.2mm |
| Seat Clamp Diameter | 31.8mm |
| Max Tire Clearance | Varies according to tire and rim model |
| Water Bottle Mounts | 3 positions |
| UDH Compatible | Yes |
| Dropper Post Compatible | Yes |
| Chain Guide Compatible | Yes |
| Head Tube Angle | 67° |
| Seat Tube Angle | 73.5° |
| BB Height | 313mm |
| BB Drop | 60mm |
| Rear Center | 426mm |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Frameset |
| SKU | 68-25258-2-832-0099 |
| UPC | 192219458656 |
| MPN | — |