
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: E-Bike




Heckler SL XX AXS RSV
SKU: 58-24299-190-2-824-663002-01UPC: 192219419046
$11,049.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
A sneaky ebike that's lightweight, powerful and has surprising range. All the on-trail traits of a Santa Cruz combined with the FAZUA RIDE 60 drive unit. 150mm of legendary VPP™ suspension, mixed wheels, and progressive geometry makes the Heckler SL a natural handling trail bike. Just with the added power of an ebike.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon CC |
| Frame Travel | 150mm rear |
| Suspension Fork | RockShox Lyrik Ultimate 160mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Ultimate |
| Drivetrain | SRAM XX Eagle AXS T-Type |
| Crankset | SRAM XX Eagle AXS T-Type |
| Cassette | SRAM XX Eagle AXS |
| Chain | SRAM XX Eagle |
| Shifter | SRAM XX Eagle AXS T-Type |
| Rear Derailleur | SRAM XX Eagle AXS T-Type |
| Brakes | Hydraulic Disc |
| Wheel Size | MX (29" front / 27.5" rear) |
| Front Tire | Mixed wheel |
| Rear Tire | Mixed wheel |
| Ebike Drive Unit | FAZUA RIDE60 |
| Battery | FAZUA Energy 430 |
| Max Pedal Assist Speed | 20 mph (32 kph) North America |
| Assist Type | Pedal assist only (no throttle) |
| Weight | 41.74 lbs (18.93 kg) |
| Suspension System | VPP (Virtual Pivot Point) |
| Fork Offset | 44mm recommended |
| Wheel Configuration | Mixed wheels (MX) |
| Max Front Rotor Size | 223mm |
| Min Front Rotor Size | 200mm |
| Crank Q-Factor | 178mm |
| Crank Interface | ETOR spindle interface |
| Bottom Bracket Shell | PF92 |
| Rear Brake Mount | Post mount |
| Chainguide | OneUp chainguide |
| Derailleur Hanger | SCB UDH (Santa Cruz Bicycles Universal Derailleur Hanger) |
| UDH Compatible | Yes |
| Shock Bushing Size | Varies by size |
| Fork Axle to Crown | 160mm |
| Rear Travel | 150mm |
| Recommended Sag | 29-31% |
| Head Tube Angle | 64.3 degrees |
| Seat Tube Angle | 76.8-77.8 degrees (varies by size) |
| Geometry | Progressive geometry with mixed wheels |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | E-Bike |
| SKU | 58-24299-190-2-824-663002-01 |
| UPC | 192219419046 |
| MPN | — |