
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: E-Bike




Heckler SL S
SKU: 58-24298-148-2-825-652901-01UPC: 192219415857
$7,399.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
A sneaky ebike that's lightweight, powerful and has surprising range. All the on-trail traits of a Santa Cruz combined with the FAZUA RIDE 60 drive unit. 150mm of legendary VPP™ suspension, mixed wheels, and progressive geometry makes the Heckler SL a natural handling trail bike. Just with the added power of an ebike.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon C |
| Frame Travel | 150mm |
| Wheel Size | MX (29" front / 27.5" rear) |
| Weight | 19.55 kg (43.11 lbs) |
| Suspension Fork | RockShox Lyrik Select+ 160mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Select+ |
| Drivetrain | SRAM GX Eagle |
| Drive Unit | FAZUA RIDE60 |
| Battery | Fazua Energy 430 |
| Max Pedal Assist Speed | 20 mph (32 kph) North America / 25 kph Europe |
| Assist Type | Pedal assist only (no throttle) |
| Front Suspension Travel | 160mm |
| Rear Suspension Travel | 150mm |
| Suspension System | VPP (Virtual Pivot Point) |
| Head Tube Angle | 64.3° |
| Seat Tube Angle | 76.8° - 77.8° (varies by size) |
| Bottom Bracket Height | 344mm |
| Chainguide | OneUp chainguide |
| Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Cassette | SRAM GX Eagle |
| Crankset | Fazua Ride 60 (ETOR spindle interface) |
| Brakes | Hydraulic disc |
| Front Rotor Size | 160mm |
| Rear Rotor Size | 150mm |
| Max Rotor Size | 223mm (largest), 200mm (smallest) |
| Recommended Fork Offset | 44mm |
| Rear Axle | 173.7mm |
| Derailleur Hanger | SCB UDH (Universal Derailleur Hanger) |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| Headset | Integrated |
| Water Bottle Mounts | 2 |
| Battery Charging | Charges while mounted in frame |
| USB-C Port | Yes (on LED Hub) |
| Garmin Compatible | Yes |
| Firmware Updates | Via Fazua app or desktop software |
| Crank Q-Factor | 178mm |
| Coil Shock Compatible | Yes |
| UDH Compatible | Yes |
| Sealant | Tubeless ready |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | E-Bike |
| SKU | 58-24298-148-2-825-652901-01 |
| UPC | 192219415857 |
| MPN | — |