
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: E-Bike




Heckler SL GX AXS
SKU: 58-26318-335-2-855-243001-01UPC: 192219520940
$9,699.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
A sneaky ebike that's lightweight, powerful and has surprising range. All the on-trail traits of a Santa Cruz combined with the FAZUA RIDE 60 drive unit. 150mm of legendary VPP™ suspension, mixed wheels, and progressive geometry makes the Heckler SL a natural handling trail bike. Just with the added power of an ebike.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon C |
| Frame Travel | 150mm |
| Weight | 43.84 lbs (19.88 kg) |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Suspension Fork | FOX 36 Float Performance Elite |
| Shock | FOX Float X Performance Elite |
| Drivetrain | SRAM GX Eagle AXS T-Type |
| Drive Unit | Fazua Ride 60 |
| Battery | Fazua Energy 430 Fix |
| Max Assisted Speed | 20mph/32kph (North America) |
| Suspension System | VPP™ |
| Fork Offset | 44mm (recommended) |
| Max Rotor Size Front | 160mm |
| Max Rotor Size Rear | 223mm |
| Min Rotor Size Rear | 200mm |
| Crank Q-Factor | 178mm |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Flip Chip | Yes (Hi/Lo BB settings) |
| Chainguide | OneUp |
| Rear Travel | 150mm |
| Fork Travel | 160mm |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | E-Bike |
| SKU | 58-26318-335-2-855-243001-01 |
| UPC | 192219520940 |
| MPN | — |