
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: Electric Mountain Bike




Heckler SL 90
SKU: 58-26318-454-2-856-212901-01UPC: 192219520469
$8,699.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
A sneaky ebike that's lightweight, powerful and has surprising range. All the on-trail traits of a Santa Cruz combined with the FAZUA RIDE 60 drive unit. 150mm of legendary VPP™ suspension, mixed wheels, and progressive geometry makes the Heckler SL a natural handling trail bike. Just with the added power of an ebike.
Tech Specs
| Frame Material | C Carbon |
| Frame Travel | 150mm |
| Weight | 44.35 lbs / 20.12 kg |
| Wheel Size | MX (Mixed Wheels) |
| Suspension Fork | FOX 36 Float Performance |
| Shock | FOX Float X Performance |
| Drivetrain | SRAM 90 Eagle T-Type |
| Drive Unit | Fazua Ride 60 |
| Battery | 430 Wh |
| Max Pedal Assisted Speed | 20mph/32kph (North America), 25kph (Europe) |
| Suspension System | VPP™ |
| Fork Offset | 44mm |
| Max Rotor Size Front | 223mm |
| Max Rotor Size Rear | 223mm |
| Min Rotor Size | 200mm |
| Crank Q-Factor | 178mm |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Flip Chip | Yes |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Electric Mountain Bike |
| SKU | 58-26318-454-2-856-212901-01 |
| UPC | 192219520469 |
| MPN | — |