
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: Electric Mountain Bike




Heckler SL 70
SKU: 58-26318-451-2-855-132801-01UPC: 192219520131
$7,299.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
A sneaky ebike that's lightweight, powerful and has surprising range. All the on-trail traits of a Santa Cruz combined with the FAZUA RIDE 60 drive unit. 150mm of legendary VPP™ suspension, mixed wheels, and progressive geometry makes the Heckler SL a natural handling trail bike. Just with the added power of an ebike.
Tech Specs
| Frame Material | C Carbon |
| Frame Travel | 150mm |
| Weight | 43.98 lbs (19.95 kg) |
| Wheel Size | MX (Mixed Wheels) |
| Suspension Fork | RockShox Lyrik Base |
| Shock | FOX Float Performance |
| Drivetrain | SRAM 70 Eagle T-Type |
| Drive Unit | Fazua Ride 60 |
| Battery | 430 Wh |
| Suspension System | VPP™ |
| Max Pedal Assisted Speed | 20mph/32kph (North America), 25kph (Europe) |
| Flip Chip | Yes |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Crank Q-Factor | 178mm |
| Max Rotor Size Front | 223mm |
| Max Rotor Size Rear | 223mm |
| Min Rotor Size | 200mm |
| Fork Offset | 44mm (recommended) |
| Rear Travel | 150mm |
| Front Spacing | 110mm |
| Rear Spacing | 148mm |
| Bottom Bracket Shell | BSA threaded |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| Headset | Tapered |
| Chainguide | OneUp |
| Speed Sensor | Fazua |
| Charging Port | Fazua charge port |
| LED Hub | Fazua LED Hub with USB-C port |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Electric Mountain Bike |
| SKU | 58-26318-451-2-855-132801-01 |
| UPC | 192219520131 |
| MPN | — |