
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: E-Bike




Heckler R 2024
SKU: 58-24249-104-2-817-554801-01UPC: 192219387079
$5,449.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The full-power Heckler ebike is the definitive all-day capable, trail focused, gravity inclined ebike. Its torquey motor and huge 720 Wh battery allows riders to access previously unreachable trails, unlock less-used trails and cramming more into less time.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon C |
| Front Suspension Travel | 160mm |
| Rear Suspension Travel | 150mm |
| Fork | RockShox Zeb Base |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Select |
| Drivetrain | SRAM NX Eagle |
| Drive Unit | Shimano Drive Unit DU-EP801 |
| Battery Capacity | 720 Wh |
| Frame Size S Reach | 430mm |
| Frame Size M Reach | 455mm |
| Frame Size L Reach | 475mm |
| Frame Size XL Reach | 495mm |
| Frame Size XXL Reach | 520mm |
| Head Tube Angle | 64.8°/64.5° |
| Seat Tube Angle | 76.9°/76.7° (S), 76.8°/76.6° (M), 76.7°/76.4° (L), 77°/76.7° (XL), 77°/76.8° (XXL) |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | E-Bike |
| SKU | 58-24249-104-2-817-554801-01 |
| UPC | 192219387079 |
| MPN | — |