
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: E-Bike




Heckler GX AXS 2024
SKU: 58-24249-164-2-817-565201-01UPC: 192219389271
$7,599.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The full-power Heckler ebike is the definitive all-day capable, trail focused, gravity inclined ebike. Its torquey motor and huge 720 Wh battery allows riders to access previously unreachable trails, unlock less-used trails and cramming more into less time.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon C |
| Front Suspension Travel | 160mm |
| Rear Suspension Travel | 150mm |
| Fork | RockShox Zeb Select+ |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Select+ |
| Drivetrain | SRAM GX Eagle AXS T-Type |
| Drive Unit | Shimano Drive Unit DU-EP801 |
| Battery | 720 Wh |
| Motor Type | Full-power ebike motor |
| Head Tube Angle | 64.5° - 64.8° |
| Seat Tube Angle | 76.4° - 77.0° |
| BB Height | 342 - 346mm |
| Wheel Sizes Available | 27.5", MX, 29" |
| Frame Sizes | S, M, L, XL, XXL |
| Warranty | Lifetime warranty with free bearing replacement |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | E-Bike |
| SKU | 58-24249-164-2-817-565201-01 |
| UPC | 192219389271 |
| MPN | — |