
1 / 2
SundayType: BMX Bikes




Fairdale Hareraiser 26 " Dirt Jump Bike - Matte Billiard Green
SKU: BK01763UPC: 630950938759
$1,399.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
This fully capable 26" DJ frame is made of 100% 4130 chromoly with a 3/8" axle slot integrated chain tensioners BSA 73mm threaded bottom bracket ultra-short chainstays and a tapered 1-1/8” to 1-1/2” head tube with removable tabs for a traditional BMX-style Gyro. Designed from the ground up to make the transition between riding a MTB DJ bike and BMX as seamless as possible.
Tech Specs
| Rear Axle | 14mm Threaded x 110mm |
| Brake Type | Rim |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 3/8" x 100mm |
| Color | Matte Billiard Green |
| Platform | Hareraiser |
| Wheel Size | 26" |
| Defined Color | Green |