
ENVE CompositesType: Wheels




ENVE SES 4.5 PRO INDR PRO Wheel Rear 700C / 622 Holes: 24 12mm TA 142mm Disc Center Lock Campagnolo N3W White Logo
SKU: H042147-04-700UPC: 810165978256
$2,050.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Tech Specs
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | Campagnolo N3W |
| Hub Model | ENVE Pro Innerdrive |
| Hub Spacing | 142mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Carbon |
| Depth | 55mm |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim External Width | 30.8mm |
| Rim Internal Width | 23.5mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | SES 4.5 PRO |
| Spoke Type | Alpina Ultralite Aero R5 |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless |
| Wheel Weight | 708g |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |
Product Identifiers
| Brand | ENVE Composites |
| Type | Wheels |
| SKU | H042147-04-700 |
| UPC | 810165978256 |
| MPN | 100-3323-009 |