
1 / 2
E*thirteenType: Cranksets and Arms




e*thirteen Helix Race Alloy e*spec Crank Arm Set - DUB 12mm Offset Self Extractor
SKU: CK1415UPC: 4711280343881
$219.95
Low Stock
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
A high-performance weight-optimized alternative to carbon fiber for riders who prefer alloy cranks. These cranks are engineered for compatibility with Bosch Gen 4, Brose S Mag, TQ HPR 50, Fazua, Yamaha, Maxon, and Specialized Brose motor systems. The cranks come in short lengths starting at 155mm for improved pedal clearance and are tested to E-Enduro standards.
Highlights
- Weight-optimized alloy construction
- Compatible with Bosch Gen 4, Brose S Mag, TQ HPR 50, Fazua, Yamaha, Maxon, and Specialized Brose motor systems
- Short crank lengths for improved pedal clearance
- Tested to E-Enduro standards
Tech Specs
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 155mm, 160mm, 165mm |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Designed for ebike | Yes |
| Interface | 24mm ISIS |
Product Identifiers
| Brand | E*thirteen |
| Type | Cranksets and Arms |
| SKU | CK1415 |
| UPC | 4711280343881 |
| MPN | CS4HAA-117 |