
1 / 2
Aventon BikesType: E-Bike




Current EXP Ebike
SKU: 1E053-0023801UPC: 810097176973
$5,999.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Aventon Current EXP is an eMTB built for riders who want real trail performance with seamless tech integration and top tier power delivery. Designed around Aventon's Ultro X mid-drive motor, 140mm of rear travel, and a 150mm fork, the Current blends modern geometry, balanced suspension, and in-house technology to deliver full capability on every climb and confidence on every descent. Its 29" wheels, 64.6 degree head angle, 76.6 degree seat tube angle, and 445 millimeter chainstays create a ride that feels planted and capable while staying responsive and playful. Every detail of the Current is designed to make trail riding more accessible and enjoyable. It features Aventon's wireless control pad and touchscreen display for intuitive on-trail control, plus full ACU connectivity with 4G connection, GPS tracking, an integrated alarm system, and more. Riders can personalize motor performance with Ride Tune customization, and make the most of their rides with integrated tech like Wheel Lift Control and Air Time tracking. Maxxis tubeless compatible tires along with Sram and Rockshox components ensure that the Current feels ready for anything from backcountry adventures to smashing singletrack.
Tech Specs
| Weight | 53 lbs |
| Total Weight Limit | 300 lbs |
| Rider Height | 5'1" - 6'3" |
| Speed | Class 1 (Convertible to Class 3) |
| Range | Up To 105 Miles |
| Water Resistance | Bike - IPX6 // Motor - IP67 |
| Frame | Carbon Front Triangle, 6061 Aluminum Rear Triangle |
| Fork | Rockshox Lyrik Select 150mm (44mm Offset) |
| Shock | Rockshox Super Deluxe Select+ (210x55) |
| Rear Spacing | 12x148mm |
| Fork Spacing | 15x110mm |
| Motor | Aventon Ultro X |
| Motor Torque | 110Nm (120NM in BOOST Mode) |
| Motor Power | 750W Peak (850W Peak in BOOST Mode) |
| Support Level Percentage | 400% (500% in BOOST Mode) |
| Display | Integrated Top Tube Display with Touch Screen |
| Battery | 800Wh Integrated Battery |
| Battery Weight | 9.2 lbs |
| Charging time from 0% to 100% | 6 hours |
| Charger | 42V 4A charger |
| Smart Features | Jump Tracking, Overrun, Wheel Lift Control, 4G/GPS, Anti-Theft, Touchscreen, BOOST mode, and AUTO Assist mode |
| Rear Derailleur | SRAM S1000 Transmission (12-SPD) |
| Shifter | SRAM AXS Transmission Shift Pod |
| Chain | SRAM Eagle 70 Transmission |
| Chain Guide | 32-34T Compatible |
| Cassette | SRAM XS-1270 T-Type 10-52T |
| Chainring | SRAM T-Type 34T |
| Chainring BCD | 104 |
| Crankset | ISIS 160mm |
| Pedals | 9/16" Alloy Platform |
| Front Wheel | 29", Double-Wall Aluminum, Tubeless Compatible, 32 Hole |
| Rear Wheel | 29", Double-Wall Aluminum, Tubeless Compatible, 32 Hole |
| Tires | Front: Maxxis Minion DHF 29x2.5" EXO (Tubeless Ready), Rear: Maxxis Minion DHR II, 29x2.4" EXO (Tubeless Ready) |
| Front Brake | SRAM Maven Base (Hydraulic, 4-Piston) |
| Rear Brake | SRAM Maven Base (Hydraulic, 4-Piston) |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm 6-Bolt |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm 6-Bolt |
| Saddle | Selle Royal SRX |
| Seatpost | 31.6mm XFusion Manic Dropper Seatpost. S/M: 150mm, L/XL: 170mm |
| Seatpost Clamp | 34.9mm |
| Stem | 50mm Length, 35mm Clamp |
| Handlebars | 35mm Clamp, 5° Upsweep, 7° Backsweep. S/M: 780mm, 20mm Rise. L/XL: 800mm, 30mm Rise |
| Headset | ZS56 Upper/Lower |
| Grips | Aventon Lock on grips |
| Head Angle | 64.6 degrees |
| Seat Tube Angle | 76.6 degrees |
| Chainstays | 445 millimeters |
| Wheel Size | 29 inches |
| Rear Travel | 140mm |
| Fork Travel | 150mm |
Product Identifiers
| Brand | Aventon Bikes |
| Type | E-Bike |
| SKU | 1E053-0023801 |
| UPC | 810097176973 |
| MPN | — |