
1 / 2
Aventon BikesType: E-Bike




Current ADV Ebike
SKU: 1E053-0033801UPC: 810097176454
$3,999.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Aventon Current ADV is an eMTB built for riders who want real trail performance without an intimidating price tag. Designed around Aventon's Ultro X mid-drive motor, 140mm of rear travel, and a 150mm fork, the Current blends modern geometry, balanced suspension, and in-house technology to deliver full capability on every climb and confidence on every descent. Its 29" wheels, 64.6 degree head angle, 76.6 degree seat tube angle, and 445 millimeter chainstays create a ride that feels planted and capable while staying responsive and playful. Every detail of the Current is designed to make trail riding more accessible and enjoyable. It features Aventon's wireless control pad and touchscreen display for intuitive on-trail control, plus full ACU connectivity with 4G connection, GPS tracking, an integrated alarm system, and more. Riders can personalize motor performance with Ride Tune customization, and make the most of their rides with integrated tech like Wheel Lift Control and Air Time tracking. Maxxis tubeless compatible tires along with Sram and Rockshox components ensure that the Current feels ready for anything from backcountry adventures to smashing singletrack.
Tech Specs
| Weight | 56lbs |
| Total Weight Limit | 300 lbs |
| Rider Height | 5'3" - 6'1" |
| Speed | Class 1 (Convertible to Class 3) |
| Water Resistance | Bike - IPX6 // Motor - IP67 |
| Range | Up To 105 Miles |
| Frame | 6061 Aluminum |
| Fork | Rockshox Psylo Gold 150mm (44mm Offset) |
| Rear Shock | Rockshox Deluxe Select+ (210x55) |
| Rear Spacing | 12x148mm |
| Fork Spacing | 15x110mm |
| Motor | Aventon Ultro X |
| Motor Torque | 110Nm (120NM in BOOST Mode) |
| Motor Power | 750W Peak (850W Peak in BOOST Mode) |
| Support Level Percentage | 400% (500% in BOOST Mode) |
| Display | Integrated Top Tube Display with Touch Screen |
| Battery | 800Wh Integrated Battery |
| Battery Weight | 9.2 lbs |
| Charging time from 0% to 100% | 6 hours |
| Charger | 42V 4A charger |
| Smart Features | Jump Tracking, Overrun, Wheel Lift Control, 4G/GPS, Anti-Theft, Touchscreen, BOOST mode, and AUTO Assist mode |
| Rear Derailleur | SRAM Eagle 70 Transmission (12-SPD) |
| Shifter | SRAM Eagle 70 Transmission |
| Chain | SRAM Eagle 70 Transmission |
| Cassette | SRAM Eagle 70 Transmission 11-50T |
| Chainring | SRAM 34T |
| Chainring BCD | 104 |
| Crankset | 6061 Aluminum, ISIS splined, 160mm |
| Chain Guide | 32-24T Compatible |
| Pedals | 9/16" Alloy Platform |
| Front Wheel | 29", Double-Wall Aluminum, Tubeless Compatible, 32 Hole |
| Rear Wheel | 29", Double-Wall Aluminum, Tubeless Compatible, 32 Hole |
| Tires | Front: Maxxis Minion DHF 29x2.5" EXO (Tubeless Ready), Rear: Maxxis Minion DHR II, 29x2.4" EXO (Tubeless Ready) |
| Front Brake | SRAM DB8 Stealth |
| Rear Brake | SRAM DB8 Stealth |
| Front Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm 6-Bolt |
| Rear Brake Rotor | SRAM Centerline 200mm 6-Bolt |
| Saddle | Selle Royal SRX |
| Seatpost | 31.6mm XFusion Manic Dropper Seatpost. S/M: 150mm, L/XL: 170mm |
| Seatpost Clamp | 34.9mm |
| Stem | 50mm Length, 35mm Clamp |
| Handlebars | 35mm Clamp, 5° Upsweep, 7° Backsweep. S/M: 780mm, 20mm Rise. L/XL: 800mm, 30mm Rise |
| Headset | ZS56 Upper/Lower |
| Grips | Aventon Lock on grips |
| Head Angle | 64.6 degrees |
| Seat Tube Angle | 76.6 degrees |
| Chainstays | 445 millimeter |
| Wheel Size | 29 inches |
| Rear Travel | 140mm |
| Front Travel | 150mm |
Product Identifiers
| Brand | Aventon Bikes |
| Type | E-Bike |
| SKU | 1E053-0033801 |
| UPC | 810097176454 |
| MPN | — |