
Santa Cruz BicyclesType: Frameset




Chameleon Frame
SKU: 68-24248-2-808-0199UPC: 192219347332
$1,049.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Our most fun-loving hardtail mountain bike. 29" or mixed wheel options and an aluminum frame. Adjustable dropouts allow for geared or single speed setups. You can build this bike however you want! We made the Chameleon for riders who like to sculpt their ideal bike, and aren't afraid to experiment. Whether 29er or mixed, geared or fixed, multiple major configuration transformations are made easy via the interchangeable dropouts. The low slung top tube and progressive geometry means this bike blends into whatever surroundings you place it. From raucous short-cuts across town to skipping the city altogether. It turns itself to trail exploration with the flip of an Allen key, thanks to the triple-bolt cargo cage mount under the downtube and standard bottle mount within the frame.
Tech Specs
| Frame Material | Aluminum |
| Weight (lbs) | 5.63 |
| Weight (kg) | 2.55 |
| Wheel Size | 29 |
| Front Spacing (MM) | 130 |
| Rear Spacing (MM) | 148 |
| Head Tube Angle | 65.0° |
| Seat Tube Angle | 74.1° - 74.6° |
| BB Height | 315 |
| BB Drop | 56/40 |
| Reach Small | 420mm |
| Reach Medium | 445mm |
| Reach Large | 465mm |
| Reach X-Large | 490mm |
| Stack Small | 620.1mm |
| Stack Medium | 629.2mm |
| Stack Large | 638.2mm |
| Stack X-Large | 647.3mm |
| Wheelbase Small | 1154.4mm |
| Wheelbase Medium | 1183.6mm |
| Wheelbase Large | 1207.8mm |
| Wheelbase X-Large | 1237.1mm |
| Rear Center | 425-437mm |
| Fork Compatibility | 29" with 42-44mm offset recommended |
| Max Tire Clearance | Varies according to tire and rim model |
| Bottom Bracket Shell | BSA threaded |
| Rear Brake Mount | Post mount |
| Derailleur Hanger | SRAM Universal Derailleur Hanger |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Singlespeed Compatible | Yes - sliding dropouts with 12mm adjustment |
| Dropout Options | Interchangeable - 27.5" and 29" rear wheel options |
| Recommended Chainring Size SS | 30t or larger for singlespeed |
| Cargo Mount | Triple-bolt cargo cage mount under downtube |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Frameset |
| SKU | 68-24248-2-808-0199 |
| UPC | 192219347332 |
| MPN | — |