
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: eMTB




Bullit X0 AXS RSV
SKU: 58-26306-351-2-882-232702-01UPC: 192219502328
$12,549.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Bullit is a big-hitting ebike with a Bosch CX Performance line motor, MX wheels and 170mm-travel. It's a DH bike with a built-in chairlift. If you feel the pull of gravity riding but want an extra push to get to the top, the Bullit is for you. The Bosch Performance Line CX motor gets you to the drop-in of the deepest, wildest trails. Built tough for the biggest terrain, the Bullit is the closest it gets to owning both a downhill bike and a chairlift.
Tech Specs
| Frame Material | CC Carbon |
| Frame Travel Front | 170mm |
| Frame Travel Rear | 170mm |
| Wheel Size | MX |
| Weight | 21.95 kg (48.4 lbs) |
| Fork | Fox 38 Float Factory |
| Shock | FOX Float X2 Factory |
| Drivetrain | SRAM X0 Eagle AXS T-Type |
| Motor | Bosch Performance Line CX |
| Battery | 600 Wh |
| Crankset | Bosch Performance CX compatible (155mm crank arms) |
| Chainring | 32-36T |
| Chain Line | 55mm |
| Brakes | SRAM Maven |
| Chainguide | OneUp |
| Suspension System | Four-bar |
| Head Tube Angle | 63.3-63.6° |
| Seat Tube Angle | 78.3-78.7° |
| Bottom Bracket Shell | Bosch ISIS BB spindle standard |
| Rear Brake Mount | Post mount |
| Max Rotor Size | 220mm rear |
| Fork Offset | 44mm |
| Headset | Integrated |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| Rear Spacing | 173.7mm |
| Shock Stroke | 170mm |
| Shock Bushing Size | Varies by model |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | 2 sets on downtube |
| Pedal Assist Max Speed | 20 mph (32 kph) North America / 25 kph Europe |
| Class | Class 1 (North America) |
| Throttle | No - Pedal assist only |
| Bosch Smart System | Yes |
| Battery Removable | Designed to charge in frame |
| Bosch Flow App | Yes |
| Certification | UL 2849 and EN 15194 |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | eMTB |
| SKU | 58-26306-351-2-882-232702-01 |
| UPC | 192219502328 |
| MPN | — |