
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: Electric Mountain Bike




Bullit X0 AXS RSV
SKU: 58-24234-187-3-819-614302-01UPC: 192219334370
$9,299.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Our longest travel ebike. 29/27.5" mixed wheels and a carbon frame with 170mm of travel. Featuring 630wh battery and Shimano motor. Specifically designed to be at home on the biggest-hitting terrain but with the added boost of an electric motor to drop you at the drop-in of the wildest trails, the Bullit is the nearest thing to owning a downhill bike and a chairlift.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon CC |
| Frame Travel | 170mm |
| Wheel Size | 29/27.5 mixed wheels |
| Fork | RockShox Zeb Ultimate Fork |
| Fork Travel | 170mm |
| Fork Axle to Crown | 583mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Ultimate Shock |
| Shock Size | 230mm x 62.5mm |
| Drivetrain | SRAM X0 Eagle AXS T-Type |
| Drive Unit | Shimano Drive Unit DU-EP801 |
| Battery | Shimano BT-E8036 |
| Battery Capacity | 630 Watt Hours |
| Crankset | SRAM X0 Eagle AXS T-Type |
| Cassette | SRAM X0 Eagle |
| Brakes | Hydraulic Disc |
| Front Wheel | 29 inch |
| Rear Wheel | 27.5 inch |
| Front Tire | 29 inch |
| Rear Tire | 27.5 inch |
| Headset | Integrated |
| Seat Tube Angle | 77.2° (M), 77.1° (L), 77° (XL), 76.8° (XXL) |
| Head Tube Angle | 64° |
| Reach | 450mm (M), 475mm (L), 495mm (XL), 515mm (XXL) |
| Stack | 621mm (M), 630mm (L), 648mm (XL), 670.4mm (XXL) |
| Wheelbase | 1238.5mm (M), 1267.9mm (L), 1296.7mm (XL), 1327.7mm (XXL) |
| BB Height | 348mm |
| BB Drop | 25.5/6.5mm |
| Standover Height | 748mm (M), 747mm (L), 745mm (XL), 745mm (XXL) |
| Weight | 49.1 lbs (22.27 kg) |
| Rear Axle | 12x173.7mm |
| Shock Bushing Size | Specific to model |
| Rear Shock Mounting | 230mm x 62.5mm |
| Derailleur Hanger | SCB UDH |
| Chainguide | E13 LG1+ 34t Shimano STEPS compatible |
| Bottom Bracket Shell | Shimano STEPS compatible |
| Seat Clamp Diameter | 34.9mm |
| Seat Post Diameter | 27.2mm |
| Max Tire Clearance | Varies by size |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Flip Chip | Available for geometry adjustment |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Electric Mountain Bike |
| SKU | 58-24234-187-3-819-614302-01 |
| UPC | 192219334370 |
| MPN | — |