
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: Electric Mountain Bike




Bullit X0 AXS RSV Coil
SKU: 58-24234-187-3-820-634302-01UPC: 192219334707
$9,299.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Our longest travel ebike. 29/27.5" mixed wheels and a carbon frame with 170mm of travel. Featuring 630wh battery and Shimano motor. Specifically designed to be at home on the biggest-hitting terrain but with the added boost of an electric motor to drop you at the drop-in of the wildest trails, the Bullit is the nearest thing to owning a downhill bike and a chairlift.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon CC |
| Frame Travel | 170mm |
| Wheel Size | 29/27.5 mixed wheels |
| Suspension Fork | RockShox Zeb Ultimate 170mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Ultimate Coil |
| Drivetrain | SRAM X0 Eagle AXS T-Type |
| Drive Unit | Shimano Drive Unit DU-EP801 |
| Battery | Shimano BT-E8036 630 Watt Hours |
| Battery Charger | Shimano DC-EP800 |
| Shock Size | 230mm x 62.5mm |
| Fork Axle to Crown | 583mm |
| Front Wheel | 29 inch |
| Rear Wheel | 27.5 inch |
| Rear Brake Mount | Post mount |
| Chainguide | E13 LG1+ 34t Shimano STEPS compatible |
| Bottom Bracket Shell | 92mm |
| Derailleur Hanger | SCB UDH |
| Rear Axle | 12x173.7mm |
| Seat Clamp Diameter | 34.9mm |
| Seatpost Diameter | 27.2mm |
| Shock Bushing Size Front | 8mm |
| Shock Bushing Size Rear | 8mm |
| Shock Stroke | 62.5mm |
| Suspension System | Coil |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Weight | 49.87 lbs / 22.62 kg |
| Geometry - Medium Reach | 450mm |
| Geometry - Medium Stack | 621mm |
| Geometry - Medium Head Tube Angle | 64° |
| Geometry - Medium Seat Tube Length | 405mm |
| Geometry - Medium Wheelbase | 1238.5mm |
| Geometry - Large Reach | 475mm |
| Geometry - Large Stack | 630mm |
| Geometry - Large Head Tube Angle | 64° |
| Geometry - Large Seat Tube Length | 430mm |
| Geometry - Large Wheelbase | 1267.9mm |
| Geometry - XL Reach | 495mm |
| Geometry - XL Stack | 648mm |
| Geometry - XL Head Tube Angle | 64° |
| Geometry - XL Seat Tube Length | 460mm |
| Geometry - XL Wheelbase | 1296.7mm |
| Geometry - XXL Reach | 515mm |
| Geometry - XXL Stack | 670.4mm |
| Geometry - XXL Head Tube Angle | 64° |
| Geometry - XXL Seat Tube Length | 500mm |
| Geometry - XXL Wheelbase | 1327.7mm |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Electric Mountain Bike |
| SKU | 58-24234-187-3-820-634302-01 |
| UPC | 192219334707 |
| MPN | — |