
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: Electric Mountain Bike




Bullit GX AXS
SKU: 58-24234-165-3-819-604201-01UPC: 192219332611
$7,999.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Our longest travel ebike. 29/27.5" mixed wheels and a carbon frame with 170mm of travel. Featuring 630wh battery and Shimano motor. Specifically designed to be at home on the biggest-hitting terrain but with the added boost of an electric motor to drop you at the drop-in of the wildest trails, the Bullit is the nearest thing to owning a downhill bike and a chairlift.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon CC |
| Frame Travel | 170mm |
| Wheel Size | 29/27.5 mixed wheels |
| Suspension Fork | RockShox Zeb Select+ 170mm |
| Shock | RockShox Super Deluxe Select+ |
| Shock Size | 230mm x 62.5mm |
| Drivetrain | SRAM GX Eagle AXS T-Type |
| Drive Unit | Shimano Drive Unit DU-EP801 |
| Battery | Shimano BT-E8036 630 Watt Hours |
| Battery Charger | Shimano DC-EP800 |
| Bottom Bracket | Shimano |
| Cassette | SRAM GX Eagle |
| Chain | SRAM |
| Crankset | SRAM GX Eagle AXS T-Type |
| Brakes | Hydraulic Disc |
| Headset | Integrated |
| Rear Axle | 12x173.7 |
| Derailleur Hanger | SCB UDH |
| Fork Axle to Crown | 583mm |
| Fork Offset | Standard eBike compatible |
| Head Tube Angle | 64° |
| Seat Tube Angle | 77.0-77.2° |
| BB Height | 348mm |
| BB Drop | 25.5/6.5mm |
| Rear Travel | 170mm |
| Recommended Sag | 28-32% |
| Weight (M size) | 49.29 lbs / 22.36 kg |
| Geometry M - Reach | 450mm |
| Geometry M - Stack | 621mm |
| Geometry M - Wheelbase | 1238.5mm |
| Geometry M - Seat Tube Length | 405mm |
| Geometry M - Top Tube Length | 591.3mm |
| Geometry M - Head Tube Length | 100mm |
| Geometry M - Standover Height | 748mm |
| Geometry M - Front Center | 789.4mm |
| Geometry M - Rear Center | 449mm |
| Geometry L - Reach | 475mm |
| Geometry L - Stack | 630mm |
| Geometry L - Wheelbase | 1267.9mm |
| Geometry L - Seat Tube Length | 430mm |
| Geometry L - Top Tube Length | 619.2mm |
| Geometry L - Head Tube Length | 110mm |
| Geometry L - Standover Height | 747mm |
| Geometry L - Front Center | 818.8mm |
| Geometry L - Rear Center | 449mm |
| Geometry XL - Reach | 495mm |
| Geometry XL - Stack | 648mm |
| Geometry XL - Wheelbase | 1296.7mm |
| Geometry XL - Seat Tube Length | 460mm |
| Geometry XL - Top Tube Length | 644.9mm |
| Geometry XL - Head Tube Length | 130mm |
| Geometry XL - Standover Height | 745mm |
| Geometry XL - Front Center | 847.5mm |
| Geometry XL - Rear Center | 449mm |
| Geometry XXL - Reach | 515mm |
| Geometry XXL - Stack | 670.4mm |
| Geometry XXL - Wheelbase | 1327.7mm |
| Geometry XXL - Seat Tube Length | 500mm |
| Geometry XXL - Top Tube Length | 672.1mm |
| Geometry XXL - Head Tube Length | 155mm |
| Geometry XXL - Standover Height | 745mm |
| Geometry XXL - Front Center | 878.5mm |
| Geometry XXL - Rear Center | 449mm |
| Sizing M Height Range | 165cm-175cm (5'5"-5'9") |
| Sizing L Height Range | 175cm-185cm (5'9"-6'1") |
| Sizing XL Height Range | 185cm-193cm (6'1"-6'4") |
| Sizing XXL Height Range | 193cm-200cm (6'4"-6'7") |
| Shock Bushing Size | Specific to model |
| Fork Compatibility | eBike compatible forks only |
| Max Tire Clearance | Varies by rim and tire model |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| Water Bottle Mounts | 2 |
| UDH Compatible | Yes |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Electric Mountain Bike |
| SKU | 58-24234-165-3-819-604201-01 |
| UPC | 192219332611 |
| MPN | — |