
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: eBike




Bullit GX AXS
SKU: 58-26305-335-2-883-242601-01UPC: 192219501963
$10,149.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The Bullit is a big-hitting ebike with a Bosch CX Performance line motor, MX wheels and 170mm-travel. It's a DH bike with a built-in chairlift. See full specs.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon |
| Frame Travel | 170mm |
| Wheel Size | MX |
| Weight | 49.4 lbs / 22.41 kg |
| Fork | Fox 38 Float Performance Elite |
| Rear Shock | FOX Float X Performance Elite |
| Drivetrain | SRAM GX Eagle AXS T-Type |
| Drive Unit | Bosch Performance Line CX |
| Battery | 600 Wh |
| Crankset | 155mm crank arms |
| Chainguide | OneUp chainguide |
| Chainline | 55mm |
| Brakes | SRAM Maven |
| Front Rotor | Post mount 200mm |
| Rear Rotor | Post mount 200mm (up to 220mm compatible) |
| Wheels | MX (mixed wheels - 29" front, 27.5" rear) |
| Front Tire | Maxxis |
| Rear Tire | Maxxis |
| Handlebar | Included |
| Stem | Included |
| Seatpost | Dropper compatible |
| Saddle | Included |
| Headset | Included |
| Bottom Bracket | ISIS BB spindle standard |
| Suspension System | Four-bar suspension with independent geo and shock rate flip chips |
| Front Travel | 170mm |
| Rear Travel | 170mm |
| Head Tube Angle | 63.6° / 63.3° |
| Seat Tube Angle | 78.6° / 78.3° (varies by size) |
| BB Height | 346mm / 342mm |
| Fork Offset | 44mm recommended |
| Max Chainring Size | 36T |
| Min Chainring Size | 32T |
| Recommended Chainring | 34T |
| Pedal Assist Max Speed (North America) | 20 mph / 32 kph |
| Pedal Assist Max Speed (Europe/World) | 25 kph |
| Throttle | None - pedal assist only |
| eBike Class | Class 1 (North America) |
| UL 2849 Certified | Yes |
| EN 15194 Compliant | Yes |
| Bosch Smart System | Yes |
| Battery Removable | Designed to charge in-frame, removable for service only |
| Bosch Flow App | Yes |
| Bosch Mini Remote | Included |
| Crank Q-Factor | 178mm (varies by crank manufacturer) |
| Seatpost Insertion | See compatibility chart |
| Battery Charge Time 50% | ~1.7 hours |
| Battery Charge Time 100% | ~4.5 hours |
| Compatible Shock Types | Coil shocks, large air can shocks (Rockshox Vivid Air, Fox X2 Air) |
| Bosch SX Motor Compatible | No |
| Bosch 800Wh Battery Compatible | No |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | eBike |
| SKU | 58-26305-335-2-883-242601-01 |
| UPC | 192219501963 |
| MPN | — |