
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: Electric Mountain Bike




Bullit GX AXS Coil
SKU: 58-24234-165-3-820-624201-01UPC: 192219332949
$7,999.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Our longest travel ebike. 29/27.5" mixed wheels and a carbon frame with 170mm of travel. Featuring 630wh battery and Shimano motor. Specifically designed to be at home on the biggest-hitting terrain but with the added boost of an electric motor to drop you at the drop-in of the wildest trails, the Bullit is the nearest thing to owning a downhill bike and a chairlift.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon CC |
| Frame Travel | 170mm |
| Wheel Size | 29/27.5 mixed wheels |
| Weight | 50.47 lbs / 22.89 kg |
| Fork | RockShox Zeb Select+ |
| Fork Travel | 170mm |
| Shock | RockShox Super Deluxe Select+ Coil |
| Shock Size | 230mm x 62.5mm |
| Drivetrain | SRAM GX Eagle AXS T-Type |
| Drive Unit | Shimano Drive Unit DU-EP801 |
| Battery | Shimano BT-E8036 |
| Battery Capacity | 630 Wh |
| Crankset | SRAM GX Eagle AXS T-Type |
| Cassette | SRAM GX Eagle |
| Chain | SRAM GX Eagle |
| Chainguide | E13 LG1+ 34t Shimano STEPS |
| Brakes | Hydraulic Disc |
| Front Wheel | 29 inch |
| Rear Wheel | 27.5 inch |
| Headset | Integrated |
| Bottom Bracket | Shimano STEPS compatible |
| Rear Axle | 12x173.7mm |
| Head Tube Angle | 64° |
| Seat Tube Angle | 77.1-77.2° |
| Reach M | 450mm |
| Reach L | 475mm |
| Reach XL | 495mm |
| Reach XXL | 515mm |
| Stack M | 621mm |
| Stack L | 630mm |
| Stack XL | 648mm |
| Stack XXL | 670.4mm |
| Wheelbase M | 1238.5mm |
| Wheelbase L | 1267.9mm |
| Wheelbase XL | 1296.7mm |
| Wheelbase XXL | 1327.7mm |
| BB Height | 348mm |
| BB Drop | 25.5/6.5mm |
| Seat Tube Length M | 405mm |
| Seat Tube Length L | 430mm |
| Seat Tube Length XL | 460mm |
| Seat Tube Length XXL | 500mm |
| Top Tube Length M | 591.3mm |
| Top Tube Length L | 619.2mm |
| Top Tube Length XL | 644.9mm |
| Top Tube Length XXL | 672.1mm |
| Standover Height M | 748mm |
| Standover Height L | 747mm |
| Standover Height XL | 745mm |
| Standover Height XXL | 745mm |
| Front Center M | 789.4mm |
| Front Center L | 818.8mm |
| Front Center XL | 847.5mm |
| Front Center XXL | 878.5mm |
| Rear Center | 449mm |
| Head Tube Length M | 100mm |
| Head Tube Length L | 110mm |
| Head Tube Length XL | 130mm |
| Head Tube Length XXL | 155mm |
| Rear Travel | 170mm |
| Recommended Sag | 28-32% |
| Fork Axle to Crown | 583mm |
| Fork Offset | 44mm |
| Max Tire Clearance | 2.6 inches |
| Rear Spacing | 148mm |
| Front Spacing | 110mm |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| Seat Post Diameter | 30.9mm |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | 2 |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Electric Mountain Bike |
| SKU | 58-24234-165-3-820-624201-01 |
| UPC | 192219332949 |
| MPN | — |