
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: Frameset




Bronson Frame C
SKU: 68-26313-2-904-2499UPC: 192219509402
$3,599.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
When you can only have one bike, and your mission is to ride that bike into oblivion, then this is the one. From manicured bike parks to blown out loamy berms, alpine lines to backyard trails, the Bronson is as at home in the air as it is in the dirt. For the rider with a Peter Pan disposition or who wants to get into a pan flat tabletop position, the Bronson encourages bad behavior.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon C Frame |
| Rear Shock | FOX Float X Performance Elite Shock |
| Frame Travel Front | 160mm |
| Frame Travel Rear | 150mm |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Suspension System | VPP™ Suspension |
| Bottom Bracket Shell | BSA threaded |
| Rear Brake Mount | 180mm post mount |
| Chainline | 55mm |
| Fork Axle to Crown | Designed for 160mm fork |
| Fork Offset | 44mm |
| Headset | IS 41/28.6 IS 52/40 (integrated) |
| Max Chainring Size | Varies by size |
| Max Rotor Size | 223mm |
| Max Tire Clearance | 27.5" x 2.5" |
| Front Spacing | 15mm thru-axle |
| Rear Spacing | 12x148mm |
| Rear Travel | 150mm |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| Seat Post Diameter | 30.9mm |
| Shock Length | 230x57.5mm |
| Shock Bushing Size Front | 40x10 |
| Shock Bushing Size Rear | 30x8 |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Chainguide Compatibility | ISCG-05 |
| Flip Chip | High/Low geometry adjustment |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Frameset |
| SKU | 68-26313-2-904-2499 |
| UPC | 192219509402 |
| MPN | — |