
BOXType: BMX Bars




BOX Hex Lab Titanium BMX Bars (31.8)
SKU: B-BX3162UPC: B-BX3162
$499.99
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
These 3AL 2.5V titanium bars are extruded and mandrel formed to translate pedaling and steering forces while maintaining low weight and refined feel. The bars feature a 7° back and 2° up sweep geometry, with a 28.25" width and 31.8mm clamp diameter. Grip diameter is 22.2mm. Weight limit is 115kg (253 lbs) with limitations as per Category 2 of EN 16054:2012 Standard.
Highlights
- 3AL 2.5V titanium construction
- Extruded and mandrel formed
- Low weight with refined feel
- 7° back, 2° up sweep
- Weight limit: 115kg (253 lbs)
Tech Specs
| Material | 3AL 2.5V Titanium |
| Width | 28.25" |
| Clamp Diameter | 31.8mm |
| Grip Diameter | 22.2mm |
| Sweep | 7° back, 2° up |
| Weight Limit | 115kg (253 lbs) |
| Standard | EN 16054:2012 Category 2 |
| Rise | 5.5", 6.5", 7.5", 8", 8.5" |
| Rise Profile | 3 Degree, 7 Degree |