
1 / 4
BOXType: Cranksets and Arms




Box Components .three. 2pc Hollow 24mm Crankset Black
SKU: J211149UPC: 616043830018
$349.99
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Super-stiff 2 piece crankset featuring hollow-forged arms and a 24mm spindle. The crankset includes a 68mm BSA external bottom bracket. Chainring is sold separately.
Highlights
- Super-stiff construction
- Hollow-forged arms
- 24mm spindle
- 68mm BSA external BB included
Tech Specs
| Type | BMX |
| Crank Length | 170mm, 175mm, 177mm, 180mm |
| Spindle Type | 24mm |
| Color | Black |
| Bolt Pattern | 104mm 4-bolt |
| Speed | 1 |
| Bottom Bracket | 68mm BSA external included |
Product Identifiers
| Brand | BOX |
| Type | Cranksets and Arms |
| SKU | J211149 |
| UPC | 616043830018 |
| MPN | BX-CK1732470-BK |