
1 / 3
Aventon BikesType: E-Bike




Aventure M Ebike
SKU: 1E037-0074303UPC: 810097174412
SAVE 7%
$2,699.00$2,899.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
Adventure M is the perfect blend of rugged capability, performance, and technology to help you explore further than ever before. With meticulously designed frame geometry, a 80mm suspension fork, and 4.0" tires, there's nowhere the Aventure M can't take you. The Aventon A100 mid drive motor provides enough torque and power to conquer any terrain, giving you a responsive ride feel that can be easily customized with Ride Tune capabilities. With Aventon's electronic autoshift functionality ensuring you're always in the right gear at the right time, you can focus solely on the making it to the next mountain peak. ACU technology brings a host of connectivity and added security features including GPS† tracking and an integrated lock, while the updated display brings you important metrics like torque, cadence, and power to help you maximize every ride. No matter where you want to go, Aventure M will get you there.
Tech Specs
| Motor | Aventon A100 mid drive motor |
| Fork | 80mm suspension fork |
| Tires | 4.0" fat tires |
| Max Speed | 28 MPH |
| Weight Capacity | 400lb |
| Class | Class 1, Class 2, Class 3 |
| Battery | Removable Battery |
| Features | Pedal Assist, Throttle, Electronic autoshift, Ride Tune capabilities, ACU technology, GPS tracking, Integrated lock |
| Display | Updated display with torque, cadence, and power metrics |
| Frame | Step Over design |
Product Identifiers
| Brand | Aventon Bikes |
| Type | E-Bike |
| SKU | 1E037-0074303 |
| UPC | 810097174412 |
| MPN | — |