
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: Mountain Bike




5010 X0 AXS
SKU: 58-25284-351-1-839-262501UPC: 192219435619
$8,299.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The 5010 is not just "the little bike" of our range. It makes even the most mundane trails feel like they're loaded with features to hop, skip and jump over. It's like having super-skills at your fingertips. The 5010 has always been more capable than many expected but with the traction-gaining 29-inch wheel up front and even more refined suspension the 5010 gives you a deft touch on the trails.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon CC |
| Frame Travel | 130mm |
| Front Travel | 140mm |
| Weight | 30.85 lbs (13.99 kg) |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Fork | RockShox Pike Ultimate |
| Shock | RockShox Super Deluxe Ultimate |
| Drivetrain | SRAM X0 Eagle AXS T-Type |
| Suspension System | VPP™ |
| Bottom Bracket | Threaded BSA |
| Headset | Integrated IS 41/28.6 IS 52/40 |
| Seat Post Diameter | 30.9mm |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| Chainguide | ISCG-05 compatible |
| Max Rotor Size | 220mm rear, 180mm front |
| Max Tire Clearance | Varies by tire and rim model |
| Front Spacing | 110mm |
| Rear Spacing | 148mm |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Flip Chip | High/Low geometry adjustment |
| Glovebox | Integrated storage compartment |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 58-25284-351-1-839-262501 |
| UPC | 192219435619 |
| MPN | — |