
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: Mountain Bike




5010 S 2024
SKU: 58-24283-148-1-801-252401UPC: 192219368573
$4,649.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The 5010 is not just "the little bike" of our range. It makes even the most mundane trails feel like they're loaded with features to hop, skip and jump over. It's like having super-skills at your fingertips. The 5010 has always been more capable than many expected but with the traction-gaining 29-inch wheel up front and even more refined suspension the 5010 gives you a deft touch on the trails.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon C Frame |
| Frame Travel | 130mm |
| Front Travel | 140mm |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Fork | RockShox Pike Select+ 140mm |
| Shock | RockShox Super Deluxe Select+ |
| Drivetrain | SRAM GX Eagle |
| Weight | 31.23 lbs (14.16 kg) |
| Fork Offset | 44mm |
| Max Rotor Size | 220mm |
| Bottom Bracket | Threaded |
| Chainguide | ISCG-05 compatible |
| UDH Compatible | Yes |
| Headset | IS 41/28.6 IS 52/40 |
| Seat Post Diameter | 30.9mm |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| Rear Spacing | 148mm |
| Front Spacing | 110mm |
| Suspension System | VPP |
| Flip Chip | High/Low position |
| Glovebox | Integrated storage |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 58-24283-148-1-801-252401 |
| UPC | 192219368573 |
| MPN | — |