
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: Mountain Bike




5010 R 2024
SKU: 58-24283-147-1-801-242301UPC: 192219368450
$3,849.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The 5010 is not just "the little bike" of our range. It makes even the most mundane trails feel like they're loaded with features to hop, skip and jump over. It's like having super-skills at your fingertips. The 5010 has always been more capable than many expected but with the traction-gaining 29-inch wheel up front and even more refined suspension the 5010 gives you a deft touch on the trails.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon C Frame |
| Frame Travel | 130mm |
| Front Travel | 140mm |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Fork | RockShox Pike Base 140mm |
| Shock | FOX Float Performance |
| Drivetrain | SRAM NX Eagle |
| Weight | 31.02 lbs (14.07 kg) |
| Fork Offset | 44mm |
| Max Rotor Size | 220mm rear, 180mm direct mount |
| Bottom Bracket | Threaded |
| Chainguide | ISCG-05 compatible |
| Headset | Integrated 41mm upper, 52mm lower |
| Seat Post Diameter | 30.9mm |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| UDH Compatible | Yes |
| Water Bottle Mounts | Yes |
| Glovebox | Integrated storage system |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 58-24283-147-1-801-242301 |
| UPC | 192219368450 |
| MPN | — |