
1 / 2
Santa Cruz BicyclesType: Mountain Bike




5010 GX AXS
SKU: 58-25283-335-1-840-252401UPC: 192219435503
$7,149.00
Secure checkout•Returns accepted within 30 days
Description
The 5010 is not just "the little bike" of our range. It makes even the most mundane trails feel like they're loaded with features to hop, skip and jump over. It's like having super-skills at your fingertips. The 5010 has always been more capable than many expected but with the traction-gaining 29-inch wheel up front and even more refined suspension the 5010 gives you a deft touch on the trails.
Tech Specs
| Frame Material | Carbon C Frame |
| Frame Travel | 130mm |
| Front Travel | 140mm |
| Wheel Size | MX (29" front, 27.5" rear) |
| Weight | 31.16 lbs (14.13 kg) |
| Fork | RockShox Pike Select+ 140mm |
| Shock | RockShox Super Deluxe Select+ Shock |
| Drivetrain | SRAM GX Eagle AXS T-Type |
| Suspension System | VPP™ |
| Fork Offset | 44mm |
| Max Rotor Size | 220mm |
| Bottom Bracket | Threaded BSA |
| Chainguide | ISCG-05 compatible |
| UDH Compatible | Yes |
| Flip Chip | Yes (High/Low settings) |
| Glovebox | Integrated storage system |
| Headset | Integrated (IS 41/28.6 IS 52/40) |
| Seat Post Diameter | 30.9mm |
| Seat Clamp Diameter | 36.4mm |
| Rear Spacing | 12x148mm Boost |
| Front Spacing | 15x110mm Boost |
Product Identifiers
| Brand | Santa Cruz Bicycles |
| Type | Mountain Bike |
| SKU | 58-25283-335-1-840-252401 |
| UPC | 192219435503 |
| MPN | — |